Jak s dětmi mluvit o sexuálním zneužívání? Co je důležité, aby věděly?

Jak s dětmi mluvit o sexuálním zneužívání? Co je důležité, aby věděly?

Dlouho jsem tento měsíc přemýšlela nad tématem, o kterém bych chtěla psát…Přiznám se, že na mě pomalu doléhají začátky předvánočních příprav a šílenství s tím startující, nicméně díky pozvání na seminář o sexuálním zneužíváni, jsem měla možnost zamyslet se nad důležitou otázkou. S velkým respektem jsem poslouchala příběh muže, který byl několik let zneužívaný a prošel si opravdu velkým utrpením. Při otázce, co by mu tenkrát bývalo pomohlo, odpověděl – informace! Přitom otázky sexuality nebyly v jeho rodině tabu..

Statistiky sexuálního zneužívání dětí v ČR jsou neúprosné a šokující. Souhrnně řečeno, každý z nás má ve svém okolí někoho, kdo byl nebo je sexuálně zneužíván, jakoukoliv formou..Velká část agresorů (až 80%) je přitom z řad příbuzných a blízkých dítěti. Zneužijí této citové vazby a dítě manipulují tak, aby o hrůzách, které prožívá, mlčelo. Proto jsem přesvědčena, že by rodiče a učitelé měli děti při sexuální výchově informovat také o tom, co je zneužívání, protože nikdy nevíte, komu  a kdy tím můžete pomoci..

Jak na to? Vedle běžných informací , že „děti nenosí čáp“, bychom měli děti poučit o důležitosti vnímání jejich vlastního těla a intimity. Nikdo nemá právo se jich dotýkat na intimních místech, vyjma např. rodičů, lékaře a to jen v určitých situacích (tyto situace můžeme popsat). Vysvětlit jim, že pokud by se jich někdo dotýkal nebo je nutil dělat něco, co jim není příjemné nebo třeba i příjemné naopak je, bude v pořádku, že to rodičům řeknou…Ve vyšším věku (v období puberty) považuji za vhodné s dětmi o zneužívání mluvit. Že se to děje, komu se to děje a jakým způsobem. Otevřeně říkat, že může v dětech vzbudit pocity viny, jinakosti, bezmoci, hrůzy, špíny a odmítnutí…Můžeme také zdůraznit fakt, jak těžké je se někomu svěřit, protože se mohou bát, že jim nikdo neuvěří, nebo že by dotyčnou osobu poškodili, protože ji mají moc rádi (přeci nepůjde tatínek do vězení!)… Přesně toto by bývalo tenkrát pomohlo.

Odcházela jsem ze semináře a slíbila jsem si, že jako odborník, terapeut, budu dělat všechno proto, aby toto téma nebylo tabu, mluvilo se o něm veřejně, otevřeně, bez obalu a s dětmi!

Kdyby vás někoho napadlo, jakou cestou, nebo by to vám to přišlo jako vhodné téma pro váš seminář, ozvěte se! Tohle se prostě dít nemá!!

 

Supermatky

Supermatky

Je pondělí dopoledne a já jsem si mohla chvíli v klidu, ve své oblíbené kavárně, projít web, jestli tam není nějaký zajímavý článek, který by se mi „tak nějak hodil do praxe“.

celý článek
Mgr. Jana Březinová
psychoterapeut a kouč
Holečkova 29, Praha 5
608 124 680