Supermatky

Supermatky

Je pondělí dopoledne a já jsem si mohla chvíli v klidu, ve své oblíbené kavárně, projít web, jestli tam není nějaký zajímavý článek, který by se mi „tak nějak hodil do praxe“.

 

 

Zaráží vás, že v pondělí? Mně vlastně taky. Ale je tomu tak, po náročném víkendu jsem měla chvíli před domluvenou schůzkou. Nevím, co to bylo za sílu či „karmu“, ale oči mi přistály na titulku webu novinky.cz „Být supermáma je nesplnitelná mise“. No tak to moment, říkala jsem si, to si musím přečíst, tam jistě nějaký life kouč radí, jak na to a pak nás na konci uklidní, že kdyby se to náhodou nepovedlo, nevadí…Spletla jsem se a s názory svých kolegů musím více než souhlasit. Také jako matka závodím se svým diářem a potřebou dokonalosti a navíc vidím kolem sebe spoustu unavených, ustaraných žen, které mi někde potichu u kávy či vína svěřují, že už nemůžou. Já se vždycky ptám, čím to sakra je? Napadá mě jediné slovo – „výkon“. Znamená pro mě, jako pro psychologa, časté téma. Musíš se učit, musíš se dobře chovat, musíš být dobrý, musíš mít všechno v pořádku, musíš to dokázat, už přeci bys měla mít ty děti, děti musí mít angličtinu, musíš být dobrá matka, musíš být hubená, dobře vypadat (aby si partner nenašel jinou), jo a měla by ses vzdělávat, chodit do divadla a být vždy online... uff..shrnuto - nejčastější předpoklady o vlastní dokonalosti, které ale sbíráme stále rostoucím tlakem naší moderní společnosti. Lépe řečeno, jsou to strašáci dnešní doby, kteří nám vlastně brání dívat se na situace a události vlastníma očima a intuicí.

Na toto téma často narážím i ve své praxi na klinice IVF CUBE. Výkonově orientované ženy chtějí, někdy i podvědomě, dobré výsledky hned, nejlépěji ve stanovenou hodinu. Budete se možná divit, ale pobídka „buďte prosím trpělivá“ jim přijde jako něco nemožného. Co po nich vlastně chci? Zastavit se v tom koloběhu událostí, udělat si prostor pro vlastní emoce a myšlenky, uvědomit si co chtějí po sobě a po svém partnerovi. Vím, že to není vůbec žádná sranda, když se nedaří otěhotnět, ale tlačením na pilu a neustálým sháněním se po všemožných informacích, metodách, postupech, které střídá plánovaný „nádherně romantický“ sex, se nikam moc nedojde. Vím, že nás někdy tlačí čas a věk, ale…nežeňme se už jako budoucí matky do výkonu!

A když už ty děti máme, nepotřebují doma adeptku na supermatku roku, kterou pochválí její matka a ještě k tomu tchýně. Potřebují nás! Naše názory, empatii, náš humor a dovednost stavět jim přirozené hranice ve výchově. Takže, jak pravila moje moudrá kamarádka: „ale vždyť jsme super matky“ :-)

Mgr. Jana Březinová
psychoterapeut a kouč
Holečkova 29, Praha 5
608 124 680